Przejdź do treści

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2017 r. w przedmiocie ochrony uczestinków przetargu

W dniu 17 listopada 2017 r. wydana została uchwała Sądu Najwyższego w kwestii ochrony uczestników przetargu. Sygnatura akt: III CZP 56/17. Sąd Najwyższy w swojej uchwale określił, że zarzuty odwołania od wyboru najkorzystniejszej oferty mogą obejmować również zaniechanie wykluczenia wykonawcy, który złożył ofertę wybraną przez zamawiającego albo zaniechanie odrzucenia oferty, która powinna podlegać odrzuceniu. Rozważania SN odnoszą się do zamówień podprogowych - o pewnej wartości zamówienia.

Czy zamawiający może zawrzeć umowę z wybranym wykonawcą, jeśli konkurent wniósł odwołanie?

Nie, co do zasady zamawiający nie może zawrzeć umowy w przypadku wniesienia odwołania, chyba że złożył wniosek o uchylenie zakazu zawarcia umowy, który został uwzględniony (art. 183 Prawa zamówień publicznych). Stan prawny: 10.06.2016 r.

Wadium a odwołanie

Choć nie wynika to wprost z przepisów Prawa zamówień publicznych, to wadium – jeśli jest wymagane przez zamawiającego – powinno zabezpieczać ofertę przez cały okres związania ofertą, a więc w praktyce do zawarcia umowy: Warunek uczestnictwa, jakim jest wniesienie wadium w określonej wysokości, musi być spełniony przez wykonawcę od chwili otwarcia ofert przez cały okres związania ofertą aż do zawarcia umowy, z wyjątkiem regulacji art. 46 ust. 1 i ust. 3 p.z.p. Żaden przepis p.z.p.

Co dalej z uwzględnionym odwołaniem?

Uwzględnienie odwołania przez zamawiającego w pierwszym momencie powoduje zazwyczaj radość u odwołującego – osiąga on swój cel, którym jest zmiana decyzji przez zamawiającego, jednocześnie nie ryzykuje utraty wpisu od odwołania.Często dzieje się jednak tak, iż pomimo uwzględnienia odwołania, okazuje się, iż zamawiający nie do końca postępuje zgodnie z żądaniem odwołującego zawartym w odwołaniu, np. szczegółowo bada oferty ponownie, i to nie tylko ofertę konkurenta, ale też samego odwołującego, albo np. podejmuje decyzję o unieważnieniu postępowania.

Postanowienie KIO z dnia 1 września 2015 r. w sprawie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego przez KZK GOP

W dniu 1 września 2015 r. zapadło postanowienie Krajowej Izby Odwoławczej o umorzeniu postępowania odwoławczego w sprawie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego przez Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. W postanowieniu znalazł się również nakaz skierowany do Urzędu Zamówień Publicznych dotyczący zwrotu kwoty pieniężnej w wysokości 90% wpisu na rzecz wykonawców.

Co dalej z uwzględnionym odwołaniem?

Uwzględnienie odwołania przez zamawiającego w pierwszym momencie powoduje zazwyczaj radość u odwołującego – osiąga on swój cel, którym jest zmiana decyzji przez zamawiającego, jednocześnie nie ryzykuje utraty wpisu od odwołania. Często dzieje się jednak tak, iż pomimo uwzględnienia odwołania, okazuje się, iż zamawiający nie do końca postępuje zgodnie z żądaniem odwołującego zawartym w odwołaniu, np. szczegółowo bada oferty ponownie, i to nie tylko ofertę konkurenta, ale też samego odwołującego, albo np. podejmuje decyzję o unieważnieniu postępowania.
Subskrybuj Rozdział 2. Odwołanie.